5 bin lira maaşla çalışacak operatör aranıyor

Yorum (14) Kule vinç operatörü - 5 bin lira maaşla çalışacak operatör aranıyor

Firmalar 5 bin TL maaşla çalışacak kule vinç operatörü bulamıyor.

vinç operatörü iş ilanları

Kule vinç operatörü arayan firmalar 5 bin lirayı bulan ücretlere rağmen nitelikli iş gücü bulamadıklarını söylüyor.

“KULE VİNÇ OPETATÖRÜ BULAMIYORUZ”

En gözde yatırım araçlarından biri olan kule vinçler çalışacak operatör bulmakta sıkıntı yaşıyor. İkinci eli 300 bin liradan başlayan milyon dolarlık vinçlere sahip firmalar artan talebi karşılayamazken, bu makineleri kullanacak personel sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor.

Operatör maaşlarının 2 bin ile 5 bin lira arasında değiştirini fakat buna rağmen eleman bulamadıklarını söyleyen firmalar, operatör eksikliğinin her geçen gün daha da artmakta olduğunu söylüyor.

Herkül Vinç firma sahibi Tuncay Arıcan, “Vasıflı eleman olarak operatör eksikliği her geçen gün daha da artmakta. Kendi işçimizi usta-çırak ilişkisiyle yetiştirmek zorunda kalıyoruz” diye konuştu. Sektöre yıllık 2 bin 500 adet vinç ve platform makinesi girdiği bilgisini paylaşan Arıcan, piyasadaki makine sayısı kadar operatöre ihtiyaç olduğunun altını çiziyor. Yetkililerden, bu mesleğin meslek liselerinde seçmeli ders olarak yerini alması gerektiğini belirtiyor.

Platform için operatör lazım

Acarlar Makine Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Faik Tekin, “Asıl sorun makineleri yüksekte işi olan herkesin kullanabilmesidir. Bir forklift ya da vinç operatörünün asıl işi bu makineleri kullanmaktır. Platform ise yüksekte iş yapan bir personelin (temizlik, boya, elektrik işleri) kullandığı araçtır. Yani asıl iş platformu kullanmak değildir. Resmi operatörlük belgesi bulunmamakta, aynı ehliyet platforma çıkan için de lazım” dedi.

Eğitim almadan sertifika

Sektörde operatör eğitimlerinin Uluslararası Platform Federasyonunun 1 günlük eğitimi ile gerçekleştiğini ve eğitim sonunda katılımcıların Platform Araç Lisansı (PAL Kart) almaya hak kazandıklarını söyleyen Acarlar Makine Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Faik Tekin “Türkiye’de operatör eğitimiyle ilgili yasalar ve bu yasalara bağlı yönetmelikler çıkarıldığını, alt yapı olarak sadece distribütör firmaları bu olanaklara sahipken, eğitim merkezlerinin henüz yeterli tecrübeye sahip olmadıklarını” belirtti.

Kule vinç operatörü iş ilanları için kariyer sitelerindeki ilanları takip edebilir ve iş başvurusu yapabilirsiniz.eleman alımı, eleman araya şirket, eleman iş başvurusu, iş başvuru formu, kariyer.net, yeni bir iş, iş başvuru şartları, iş başvuru nasıl yapılır, iş ilanı, yurtdışı işçi alımı, yurtdışı iş, yurtdışı projesi, iş ilanları 2018, insan kaynakları