Sermayesiz iş kurmak mümkün mü?

Yorum yaz İş kurmak - Sermayesiz iş kurmak mümkün mü?

sermayesiz iş kurma fikirleriBirçok kişi iş kurmak istiyor fakat sermaye yetersizliğinden dolayı hep erteliyor.

Aslında iş kurmanın sadece sermaye ile alakası olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Düşünü her iş kuran ve başarılı olan bir şekilde sermaye ile mi yola çıktı. Yaşadığımız yüzyılda her ne kadar iş kurmak ve yönetmek sermaye istese de biz milyon dolarlık işler kurmayı düşünmüyoruz. Önce bu konuda vakıf olalım.

Sermayesiz iş kurmak

Sermayesiz iş kurmak olayını adını biraz değiştirelim. Biz buna sermayesiz para kazanmak diyelim. Sermayesiz para kazanmanın yolu tecrübeden yani bilgiden geçiyor. 

Bir emlakçı düşünün adamın bütün sermayesi oturduğu sandalye ve telefon. Ama burada aslında sermayesi bilgisi ve çevresi öne çıkıyor. 

Biz sermayesiz iş kurmak istiyoruz. İşimizi gücümüzü bırakmadan işinizin sahibi olmaya ne dersiniz?

İşte size fırsat. Şimdi hemen bir internet sitesi açıyoruz. Bunun için bir alan adı belirliyoruz. Bu alan adını ne için almamız hangi tür site açmamız konusunda aşağıdaki belirteceğim. Alan adını kullanabilmemiz için ise bir hosting firmasından (alan adını satın aldığımız şirketten de olabilir) bir site barındırma hizmeti satın alıyoruz.

Herşey tamam ama ne tür site açmalıyım?

Sermayesiz diyebileceğimiz ortalama maliyeti 100 TL olan internet sitesi için yapabileceklerimizi sıralayalım;

Yapabileceklerimizi sıralamadan önce internet sitesinde bir içerik üretip reklamdan para mı kazanacağız yoksa bir hizmet satıpta mı para kazanacağız önce bu konuya karar vermeniz gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse; bayanlar için daha uygun olabilecek bir yemek sitesi açılabilir. Evde yapılan yemekler fotoğraflanarak internet sitesine konulabilir. Ayrıca yemek tarifleri yanı sıra kadınları ilgilendiren içeriklerde siteye eklenebilir. Bu şekilde ilerlemeye kaydedebilirseniz birkaç ay sonra para kazanmaya başlayabilir hatta işi biraz daha profesyonel yaparsanız amatör bir iş aylık 10 bin lira kazanan bir işe dönüşebilir. 

Erkekler için örnek vermem gerekirse bir teknoloji blogu açılabilir, bir futbol sayfası açılabilir veya bir otomobil sitesi. 

İnternet sitesi kurmak konusunda bir tecrübeniz yoksa korkmayın. Herşeyi zamanla çözeceğinize emin olun. Çünkü sermayesiz iş kuruyoruz. Bu bilgileri zaman içinde araştırarak öğreneceğinizden emin olabilirsiniz. 

İçerik konusunda da sıkıntı yaşıyorsanız. O konuda da çekinmeniz gereken bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Siz yeterki yatkın olduğunuz severek içerik girebileceğiniz bir kategori bulun. Su akar yolunu bulur.

İnternet sitesinden hizmet veya ürün satarak para kazanmak.

Bu konuda da size binlerce öneri sunabilirim. Özel bir hizmet verebileceğiniz gibi internetten ürün satarak para kazanmanız mümkün. Şimdi özel bir yeteneğiniz olmadığını varsayarak internetten ürün satma ve para kazanma konusunda da kısa bir not düşebilirim.

İnternetten ürün satmak için eticaret sitesi kurmaya herek yok. Eticaret sitesi kurmak sandığınız gibi maliyetli bir iş değil fakat bu sitenin reklamını yapabilmek, ürün tedarikçileri bulmak vs. konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. 

Eğer sadece birkaç üründe fırsat olduğunu düşünerek eticaret yapabilirsiniz. Bunun için gittigidiyor.com ve sahibinden.com gibi siteleri kullanarak ufak komisyonlar karşılığı ürününüzü satabilir teknik detaylarla uğraşmazsınız. Sermayesiz yapabileceğiniz bu işler zamanla ciddi bir kazanca ve ciddi işe dönüşebileceğini unutmayın. 

Çünkü gerçekten başarıyı yakalayanlar genelde sermayesiz bir iş yapmaya karar verip yapanlardır. eleman alımı, eleman araya şirket, eleman iş başvurusu, iş başvuru formu, kariyer.net, yeni bir iş, iş başvuru şartları, iş başvuru nasıl yapılır, iş ilanı, yurtdışı işçi alımı, yurtdışı iş, yurtdışı projesi, iş ilanları 2018, insan kaynakları