Yeni bir iş bulmanıza yardımcı olacak tavsiyeler

Yorum yaz İş Hayatı & Kariyer - Yeni bir iş bulmanıza yardımcı olacak tavsiyeler

İş bulmak geçmiş yıllara nazaran zorlaşmış olsa da, insanlar hayalindeki işi yapmak ve mutlu bir hayat sürmek için iş seçiminde seçici davranmak zorunda kalıyor. Eğer işsiz biriyseniz hiç vakit kaybetmeden yeni bir iş ve yeni bir hayat için bazı adımlar atmanızı ve ertelememenizi tavsiye ediyoruz. Günümüzde herhangi bir işverenin dikkatini çekmek için birçok araç ve yöntem bulunmaktadır…

yeni-bir-iş
Ne İstediğinizi Bilin

Ne iş olsa yaparım diyen bir insan iseniz eğer, iş bulmanız hem zor hemde bulduğunuz işten memnun olmama olasılığınız çok yüksek olacaktır. Yapmak istediğiniz işi yada kendinizi geliştirdiğiniz alanı belirleyin ve herhangi bir arama motoruna alanınızla ilgili iş ilanlarını artarak harekete geçin.

Psikolojik Engelleri Aşın
Mali konulardaki aksiliklerin yanı sıra; işsiz kalan ve yeni bir iş aramaya koyulan bir kişi, bazı psikolojik engelleri de aşmak zorundadır. Geçmişteki sorunları bir kenara bırakıp bütün enerjinizle geleceğinize odaklanmalısınız. İş aramaya başlamadan önce sizi mutlu edip rahatlatabilecek bir ortamda zihninizdeki sorunları çözüp daha sonra yola koyulmalısınız. Unutmayın geçmişiyle barışık insanlar, geçmişiyle kavgalı insanlardan daha başarılıdırlar.

Seçtiğiniz İş Veya Pozisyon İçin Gerekli Becerilere Sahip Olduğunuzdan Emin Olun
Eğer uzun süre bir işte çalıştıysanız bu sizin için bir avantajdır. Eski işinizde işleri halletme yöntemlerinizi, işvereninizle aranızdaki iletişimi, işinizin püf noktalarını ve sizi diğer çalışanlardan bir adım bile olsa ileri götürecek her artıyı düşünün ve bunlara ekleyebilecek birşeylerin olup olmadığını saptayın. Sizi profesyonelleştirecek her yöntemi düşünerek kendinizi kendi patronunuz gibi hayal edin ve nasıl bir çalışan olmak istediğinizi netleştirin.

Profesyonel Bir Özgeçmiş Yazarından Yardım Alın
Şunu kesinlikle söylemeliyiz ki kendinizi anlatırken yüzde yüz objektif olamayabiliyorsunuz. Ayrıca her insan kendini kolay kolay ifade edemeyebiliyor. Eğer büyük bir yazma becerisine sahip değilseniz, özgeçmişinizi hazırlarken kendinizi eksik tanıtabilir ya da biraz abartabilirsiniz. Özgeçmiş işini sizin yerinize halledebilecek daha profesyonel birine yaptırabilme şansınız varsa eğer bunu mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki iş ararken bile farklı bir dil nüansı ve terminoloji kullanılıyor ve bu işi yapan profesyonel insanlar mevcut.

Tam Zamanlı İşlere Yönelin
Eğer yeni bir pozisyon veya yeni bir iş için kesin kararınızı verdiyseniz, bu işin tam zamanlı bir iş olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Bir işe günde birkaç saatinizi ya da haftada birkaç gününüzü ayırarak çalışıyorsanız, bu işle ilgili çok yüksek beklentiler içine girmemelisiniz. Tam zamanlı bir işe sahip olduktan sonra vakit konusunda sıkıntı yaşamazsanız eğer part time işleri arta kalan zamanlara planlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar yarı zamanlı işlerde çalışan insanların büyük hedeflere koşamadığını yada koşacak bir hedeflerinin olmadığını göstermektedir.

Sosyal Ağlarla İçli Dışlı Olun
Yanlızca kuzeniniz ya da sınıf arkadaşlarınızın ilişki durumlarını ve komik esprileri okumak için Facebook kullanıyorsanız çok büyük fırsatlar kaçırıyorsunuz demektir. Unutmayın ki günümüzde bir işe başvurduğunuzda işvereninizin sizin hakkınızda fikir sahibi olmak için her yöntemi denemesi kadar doğal bir durum yoktur. Artık insanlar herkeze açık sosyal ağ profillerini farklı şekillerde dizayn ederek dikkat çekmektedirler. Başarılı ve profesyonelce düzenlenmiş bir facebook, twitter, linkedln yada google profili sizin için önemli bir artı olacaktır. Ayrıca iş dünyasına özel sayfaları, kişileride takip ederek deneyim ve tecrübe edinebilirsiniz.

Mobil Cihazları Aktif Kullanın
İstatistiklere göre mobil cihazlar kullanan insanların yüzde 75′ i kullanmayanlara nazaran, yeni bir iş ya da pozisyon bulmak için daha yüksek şansa sahip olduklarını göstermektedir. Mobil teknoloji günümüzde çok yaygınlaştı ve hemen hemen herkez bir akıllı telefon ya da tablet kullanıyor. Mobil platformda aktif olmak size daha özgür olma ve karşınıza ansızın çıkabilecek tekliflere karşı hızlı olabilme kabiliyeti verir. Akıllı telefonunuzdan hemen bir CV yollayabilir ya da işverenleri sürekli takip halinde kalabilirsiniz.

Görüşmeler İçin İyi Hazırlanın
Altıncı maddede sosyal ağ profillerinize profesyonel bir görünüm katmanızı söylemiştik. Sosyal ağınıza böyle bir özen gösterip kendinizi bundan daha geri bırakırsanız hem kendinize hemde işverenlerle yaptığınız görüşmelerde onlara ayıp etmiş olursunuz. Bakımlı ve şık görünen bir insan bakımsız bir insana göre herzaman bir adım öndedir. Göz önündeyseniz ve çalışacağınız işte büyük hedefleriniz varsa görünümünüze dikkat etmelisiniz.

Önemli İnsanlarla Görüşmeye Çalışın ve CV Dağıtımı Yapın
Çevrenizi geniş tutmaya özen gösterin, mesajlaşma ağlarını olumlu yönde kullanın teşekkür mektupları yazın, takipte olun ve insanlara danışmayı kesinlikle unutmayın. Bulduğunuz iş ilanlarında ise mutlaka önceden hazırladığınız CV’nizi gönderin ve beklemeye koyulun.

Evet ya da Hayır Demeyi Bilin
Elinizden gelen herşeyi yaptıktan sonra, karşınıza çıkan iş fırsatlarını kabul edip etmeden önce iyice düşünün. Uzun süre işsiz ve parasız kalmış, sıkılmış olabilirsiniz. Size gelen iş teklifini kabul etmeden iş yerindeki konumunuzu, çalışma ortamınızı, maaşınızı, işin faydalarını, sigorta ve tazminat gibi ayrıntılarını düşünüp taşınarak adımınızı atabilirsiniz. (askmen)eleman alımı, eleman araya şirket, eleman iş başvurusu, iş başvuru formu, kariyer.net, yeni bir iş, iş başvuru şartları, iş başvuru nasıl yapılır, iş ilanı, yurtdışı işçi alımı, yurtdışı iş, yurtdışı projesi, iş ilanları 2018, insan kaynakları