Yeteneği elde tutmak en kritik konu

Yorum yaz İş Hayatı & Kariyer - Yeteneği elde tutmak en kritik konu

Dinçer GüleyinMercer Türkiye Genel Müdürü Dinçer Güleyin, 2014 yılında yeteneği bulmak ve elde tutmak için verimlilik getiren yan haklar ve esnek çalışma saatleri uygulamalarının öne çıktığını ifade ediyor.

Mercer Türkiye Genel Müdürü Dinçer Güleyin, değişen iş dünyasıyla birlikte İnsan Kaynaklarının bu hızlı değişime ayak uydurma sürecinde olduğunu aktarıyor. Teknolojik gelişmeler, yeni kuşakların iş dünyasına katılması ve buna bağlı değişen iş ihtiyaçlarının neredeyse her fonksiyonu ve çalışanları değişime ittiğini belirtiyor.

Yan haklarla ilgili konular ön plana çıktı

2014 yılı içerisinde öncelikle yeni İK teknolojilerinin öne çıktığını ifade eden Güleyin; uygulama ve iletişim kolaylığı sağlayan, şirketlerin yeni ihtiyaçlarına cevap verecek özelliklere sahip yeni yazılımların ve mobil araçların geliştirildiğini söylüyor. Bunun yanı sıra yeteneği bulma ve elde tutmanın yeni bir yılın ve önümüzdeki yılların en kritik İK konularılarının başında geldiğini ifade ediyor. Güleyin, yeni kuşağın iş hayatına katılması ile alışagelmiş uygulamalardan farklılaşan işe alım ve yetenek yönetimi süreçlerinde, sosyal medya ve blogların daha aktif kullanılır hale geldiğini de ekliyor. “Teknoloji ile büyüyen yeni kuşağın iş hayatında beklentilerine bakacak olursak iş/yaşam dengesi ve çalışma esnekliği dikkate aldıkları en önemli faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Esnek çalışma saatlerini doğru ve verimli uygulayan şirketlerin maliyetlerini önemli ölçüde düşürdüğünü söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda şirketler tarafından daha çok önem verilen bir konu olarak öne çıkacak” diyen Güleyin, buna ek olarak yan hakların da öne çıktığını bildiriyor. Yan haklar için harcanan bütçenin yeni yıl için doğru şekillendirilmesi, yan hakların etkin yönetimi ve iyi hizmet alınmasının da önemine değiniyor. Firmalara göre konuların kriterliğinin değişkenlik gösterse de toplam ödüllendirme ve maliyetin öne çıkan kalemler olduğunu aktarıyor.

Bütçe etkili kullanılmalı

Gelecek yıl da bu yıl olduğu gibi İnsan Kaynaklarının özellikle ilgilendiği konuların başında bütçenin etkin kullanımı ve doğru yönetiminin geleceğini ifade eden Güleyin, “Daralan sektörlerde maliyet odaklılığın ve yeniden yapılanma projelerinin daha ön planda olacağını düşünüyoruz. Şirketlerin genelinde ise gözlenen en önemli trendin politikalarda esnekliğe doğru bir yöneliş olduğunu söyleyebiliriz. Esnek çalışma saatleri, esnek prosedürler ve politikalar ile birlikte esnek yan hakların uygulamalarının en çok tercih edilen ve uygulanan programlar olacağını tahmin ediyoruz” diyor. Katı kuralların yumuşatılması ile birlikte çalışanlara seçim özgürlüğünün verilmesi ve inisiyatif kullanma imkanının sunulması konusunun giderek artan bir hızda İnsan Kaynaklarının gündeminde olacağını da aktarıyor. Güleyin, iş yaşam dengesinin hayattan zevk alacak ve önemli anların kaçırılmayacak şekilde kurgulanması, işten geçirilen zamanın etkinleştirilmesi ile birlikte bireyin performansının ön planda tutulmasının bundan sonraki gelecekte daha da fazla önemseneceğini dile getiriyor.eleman alımı, eleman araya şirket, eleman iş başvurusu, iş başvuru formu, kariyer.net, yeni bir iş, iş başvuru şartları, iş başvuru nasıl yapılır, iş ilanı, yurtdışı işçi alımı, yurtdışı iş, yurtdışı projesi, iş ilanları 2018, insan kaynakları