İnşaat ustaları için üç bakanlıktan işbirliği

Yorum (3) İnşaat Ustası İş İlanları - İnşaat ustaları için üç bakanlıktan işbirliği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’dan inşaat ustaları için işbirliği.

inşaat ustaları için işbirliğiİnşaat ustalarının eğitilerek “mesleki yeterlilik belgesi sınavı”na hazırlanabilmeleri amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık “i̇nşaat sektöründe ni̇teli̇kli̇ i̇ş gücü” sloganıyla başlattığı usta eği̇ti̇mleri̇ne devam edi̇yor. Yapı sektöründe mesleki yetkinliği olan belgeli eleman darboğazı ile karşılaşılmaması ve meslek erbaplarının mesleki niteliklerin artırılması, sektöre öncü iyi uygulamaların geliştirilmesi amacıyla Bakanlık yeni bir proje başlattı.

Bu kapsamda, inşaat ustalarının eğitilerek “mesleki yeterlilik belgesi sınavı”na hazırlanabilmeleri amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokol kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan çalışma ile 16 meslek grubu için 40 saatlik eğitim modüllerinin hazırlanması sağlanarak, programların Çevre ve Şehircilik Bakanlığının e-yaygın sistemine yüklenmesi sağlandı.

384 bin kişiye ustalık belgesi

Açıklamaya göre, Türkiye’de yapı sektörüne yönelik kayıt ve belgelendirme işlemlerini yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca inşaatlarda yetki belgeli usta çalıştırılmasına ilişkin 2012’de yapılan düzenlemeyle, inşaat ustalarının kayıt altına alınması, bu ustaların eğitimi ve belgeli usta çalıştırılması konusunda sektördeki ilk adım atılmıştı.

Hali hazırda inşaat sektöründe; yaklaşık 384 bin kişi bakanlıktan aldığı “geçici ustalık yetki belgesi” ile çalışıyor. Sektördeki farkındalığın artırılması amacıyla yürütülen bu uygulama yerini, uluslararası tanınırlığı, altyapısı özel programlarla desteklenen “mesleki yeterlilik belgesi” sürecine bıraktı.

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişiklik ve yayımlanan tebliğ ile yapı sektöründe; ahşap kalıpçı, betonarme demircisi, betoncu, duvarcı, ısı yalıtımcısı, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, ses yalıtımcısı, sıvacı, su yalıtımcısı gibi meslekler için “mesleki yeterlilik belgesi” zorunluluğu getirildi.

“Ustalık eği̇ti̇mleri̇ne başvurular 16 bi̇n ki̇şi̇ye ulaştı”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; ustalık eğitimlerine başvuruların Çevre ve Şehircilik İl müdürlüklerince kabul edildiğini belirterek, “İŞKUR İl Müdürlüklerince kurslar açıldıkça başvuranlar eğitime çağrılıyor. Hali hazırda başvuru sayısı 16 bin kişi civarına ulaştı. Kayseri, Bartın, Isparta ve Ordu’da pilot uygulamalar yapıldı” ifadesini kullandı.

Kursların tamamen ücretsiz olduğunun altını çizen Özhaseki, kursiyerlerin kurs süresince iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca karşılandığını belirterek, “81 ilde düzenlenecek eğitimler, bakanlıkların il müdürlüklerince organize edilecek ve mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen yapı sektöründe çalışan meslek erbaplarının mesleki niteliklerinin geliştirilmesi sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu. (AA)eleman alımı, eleman araya şirket, eleman iş başvurusu, iş başvuru formu, kariyer.net, yeni bir iş, iş başvuru şartları, iş başvuru nasıl yapılır, iş ilanı, yurtdışı işçi alımı, yurtdışı iş, yurtdışı projesi, iş ilanları 2018, insan kaynakları
İnşaat ustaları için üç bakanlıktan işbirliği yazısına yapılan yorumlar
  1. Selami ay dedi ki:

    Merhaba ismim selami ay iş arıyorum alçı boya sıva ustasıyım beton kesme çeşitleri vekarot ustasıyım işe ihtiyacim var ilgilenirseniz sevinirim 05348532437

  2. zakır akyuz dedi ki:

    seramıkustasıyım ve mermer

  3. zakır akyuz dedi ki:

    seramıkustasıyım ve mermer 0539 492 24 49