Türk Müteahhitler Rotasını Yeni Ülkelere Çevirdi

Yorum (3) Yurtdışı iş ilanları - Türk Müteahhitler Rotasını Yeni Ülkelere Çevirdi

Rusya’nın yumuşacağı yönünde duyumlar olsa da geçen süreçte bie değişikliğin olmadığı Rusya pazarının yerini doldurmak için arayış içine giren Türk firmaları yeni pazarlarda da arayışlarını sürdürüyor.

türk müteahhitler yurtdışı inşaat işleriTürk müteahhitleri, bugüne kadar 64.5 milyarlık iş yaptığı Rusya Federasyonu’nu 2016 projeksiyonundan çıkardı. 24 Kasım’da Rus jetinin düşürülmesi sonucu bozulan ilişkiler bölgede iş yapan Türk müteahhitlik firmalarını etkilemeye devam ediyor. Yurtdışı Türk müteahhitlik firmalarının en fazla iş yaptığı pazar olan Rusya’da Türk firmalarına sadece mevcut projelerini devam etme hakkı tanınırken, yeni sözleşme yapma ve yeni teklif verme hakkı ellerinde alındı. Bu nedenle firmalar 2016 yılı için Rusya’da bir projeksiyon yapamaz duruma geldi. Halen 53 projede devam izni alan Türk firmaları 2015’de Rusya’nın Avrupalı firmalara uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Avrupalı firmaların yerine geçip daha büyük montuanlı işler olan, petrokimya tesisleri, rafineri boru hattı gibi daha teknik projelerin yapımına başlamışlardı. Rusya’da alınan yeni iş miktarı 2013 yılında 4.8 milyar, 2014 yılında 47 projede 3.9 milyar dolar olurken, 2015 yılında ise Rusya’daki ekonomik krize rağmen 22 projede 5 milyar doları buldu.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) verdiği bilgilere göre Rusya’da ihalesi tamamlanmış olup, imza aşamasında bulunan bazı projelerin önce durdurulduğu, ardından da iptal edildiği belirtilirken, bu nedenle Rusya’da yeni işler açısından yıllık ortalama 4 – 5 milyar dolarlık bir kayıp söz konusu olabileceği aktarılıyor.

“Yeni pazarlar hemen Rusya’nın yerini almaz”

Rusya’nın yumuşacağı yönünde duyumlar olsa da geçen süreçte bie değişikliğin olmadığıı Rusya pazarının yerini doldurmak için arayış içine giren Türk firmaları cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Güney Amerika ülkelerinden Şili, Kolombiya ve Ekvator’a giderken, Sahra altı Afrika’sı, Hindistan gibi pazarlarda da arayışlarını sürdürüyor. TMB yetkilileri, yeni pazarlarla 5 milyar dolarlık pazarın hemen ikame edilmesinin hiç kolay olmadığını belirterek, ancak İran’ın açılması halinde sektör için cazip bir pazar oluşturabileceğini kaydettiler.

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay:
“Nakliye konusunda sıkıntılar var”

Rusya’da aralarında Rusya’nın en yüksek binasının da olduğu çok sayıda proje yapan Ant Yapı’da devam izni alan firmalardan. Yeni yıldan itibaren Rusya’da tekrar çalışmaya başladıklarını söyleyen Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, ancak nakliye konusunda hem Türk tarafından hem de Rusya tarafının uyguladığı kotalar nedeniyle sıkıntı yaşandığını söyledi. Şu anda bekleyen tırların hepsinin giriş yaptığını ifade eden Okay, “Şantiyelerde çalışmalar devam ediyor. Ancak tırlara gelen kota nedeniyle Türkiye’den götürdüğümüz inşaat malzemelerini deniz yoluyla Rusya’ya götürüp oradaki limanlardan tırlara yüklüyoruz. Bu da bize zaman kaybı ve ek maliyet getiriyor” diye konuştu.
Devam eden işler için çalıştıklarını da belirten Okay, “Yeni bir iş söz konusu değil. Elbet bir gelişme olmazsa işlerimiz bittikçe çıkacağız” dedi. Ellerindeki işlerin tamamlanmasının 2017 yılının sonunu bulacağını kaydeden Okay, bu süreç içinde yeniden devam etmeyi istediklerini söyledi. Henüz Türk firmalarının yerini alan firmalar olmadığını dile getiren Okay, ancak Bulgar ve eski Yugoslavya ülke firmalarının bu durumu değerlendirebileceklerini belirtti. Yeni pazar arayışlarının olduğunu aktaran Okay, İran’ın biraz netleşmesini beklediklerini kaydetti. Okay, sözlerine şöyle devam etti: “Onun dışında İngiltere’nin başkenti Londra’da konut projesi yapacağız. Ayrıca Amerika pazarında çalışmaya başlayacağız.”

Yenigün İnşaat Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Yenigün:
“Rusya’da önümüzü göremiyoruz”

Yenigün İnşaat Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Yenigün, Rusya’nın ekonomik sorularına 24 Kasım’da düşürülen Rus jeti eklenince inşaat firmalarının durumdan daha fazla etkilenir hale geldiğini belirterek, “Bizim Rusya’da çalışan Türk sayımız azalmıştı. Böyle olunca biz az etkilendik. Çünkü asıl sıkıntı Türk çalışanlarıyla ilgili. Fakat ortamda hala belirsizlik var. bazılarına izin verildi deniliyor bazılarına da verilmedi deniliyor. Bu izin verilen firmaların işçileri Türkiye’ye döndüğünde bir daha geri dönemez diye yorumlar var. henüz şeffaf ve net bilgi gelmediği için Rusya’yla ilgili önümüzü göremiyoruz” diye konuştu. “24 Kasım öncesi verdiğimiz teklifler ve belli bir yere geldiğimiz konular vardı, şu anda bu gelişmelerden dolayı onlarda bekleme” diyen Yenigün, sözlerine şöyle devam etti: “Ancak hala işveren adaylarımızla görüşüyoruz. Çünkü Türk firmalarının ünü Rusya’da çok iyi. Fakat belirsizlik olduğu için şu anda bir şey yapamıyoruz.”

Cezayir ve Kamerun pazarına girdi

Rusya’yla bu kriz yaşanmadan önce Türk müteahhitlik pazarının yüzde 25’ini oluşturan Rusya ekonomisinin daralmasının yanı sıra, Libya, Irak pazarının daralmasıyla yeni pazar arayışlarına girdiklerini anlatan Yenigün, “Cezayir’de bir ofis açtık. Orada bir sözleşme imzaladık. O işe başlıyoruz. Sahra altı Afrikası’nda bir yıldır dolaşıyorduk. Şu anda Kamerun’da bir stat projesi imzaladık. Ağırlığımızı bu pazarlara vereceğiz. Bu pazarların yanı sıra İran’ı da takip ediyoruz” diye konuştu.

ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan:
“Türk müteahhitler yönünü Şili’ye çevirmeli, yoksa pazar Çinliler’e kalır”

ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan da, dünya genelinde yatırımların yavaşladığı ve yeni pazarların şart olduğu böyle bir dönemde bu fırsatın iyi değerlendirilmesi konusunda uyarıda bulundu. Baygan “Tüm dünyada yeni pazar fırsatları değerlendiriliyor, yatırımların yavaşladığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde bu fırsatı iyi değerlendireceğimize eminim. Ancak önce Şili ve Latin Amerika pazarı çok iyi araştırılmalı. O ülkenin hukuk sistemi  ve iş yapma şartları dikkatle incelenmeli. Biz bölgeye gitmezsek pazar Çinliler’e kalır. Ancak Şili oldukça uzak bir ülke. Güvendiğim en önemli nokta Türk iş insanının gerçekten mukayese edilmez girişimcilik ruhudur. Örneklerini bugüne kadar çok gördük. Fırsat verildiğinde, her türlü zorluğa meydan okuyacak bir karakterden bahsediyoruz” diye konuştu.Libya örneğinden yola çıkan Baygan, 80’li yıllarda bölgede Türk müteahhitlerin tarih yazdığını hatırlattı. Baygan “Libya, ilk gittiğimiz ülkelerden biri. O gün orası da uzaktı bizim için ancak Türk müteahhitleri her türlü zorluğu göze aldı ve şehirleri sıfırdan inşa etti. Benzer işleri Türk inşaat sektörü çok iyi yapar. Önemli olan organizasyonu yapmak. Ardından Türk inşaat sektörü malzeme üreticileri de her türlü imkanı zorlayarak ihracat şansı arayacaklardır. Gerekirse Şili de fabrika bile kurulur, yeter ki potansiyel görülsün ve devamlı bir iş akışı imkanı doğsun” dedi.

Pana Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Ufuk:
“Türk müteahhit Rusya’da kaybettiği ciroyu, Suudi Arabistan’dan kazanabilir”

Türk müteahhitler için çok önemli bir pazar konumundaki Rusya’dan kısa vadede iş alınmasının zora girdiğini ifade eden Pana Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Ufuk, “Türk müteahhitler Rusya’da 1989 yılından bu yana faaliyette ve bugüne kadar 62 milyar dolarlık proje üstlendiler. Dünyada toplam 310 milyar dolarlık iş yapan Türk müteahhitler yabancı ülke faaliyetlerinin yüzde 20’sini Rusya’da gerçekleştiriyor. Ancak yaşanan kriz sonrası yakın vadede çok işi almayacağını tahmin ediyoruz. Kendimize yeni pazarlar aramalıyız. Bunlardan biri de Suudi Arabistan olabilir. Suudi Arabistan’ın yaklaşık 2 milyon sosyal konuta ihtiyacı var ve bu ihtiyacı karşılamak için de hükümetle görüşmeler yapılıyor. Eğer Suudi Arabistan’daki işleri yüklenebilirsek Rusya’daki açığı kapatabiliriz” diye konuştu. Özellikle Rusya piyasasının daraldığı ve Irak’ta da eskisi kadar iş alanının bulunamadığı şu günlerde, Suudi Arabistan’da açılacak iş imkanlarının Türk müteahhitlik sektörüne ciddi nefes aldıracağını söyleyen Ufuk “Böylece hem Rusya’da kaybedilen ciro oranları buradan kapatılır, hem de o bölgelerde işsiz kalan kişilere ciddi istihdam imkanları sağlanır” dedi.

Pana Yapı’nın da o bölgelerde yer almak istediğini dile getiren Ufuk, konut alanındaki deneyimlerini Suudi Arabistan’a taşımak istediklerini kaydetti. Suudi Arabistan’da açılacak işlere, TOKİ üzerinden girmenin faydalı olacağını söyleyen Ufuk, ancak bu şekilde bölgede kaliteli iş yapan ve sağlıklı firmalarla varlık gösterilebileceğinin altını çizdi.

“Afrika ülkeleri Çin’den rahatsız”

Afrika’da da çok ciddi konut açığı bulunduğuna dikkat çeken Ufuk, bölgedeki ülkelerin Çin firmaları ile çalışmaktan rahatsızlık duyduğunu belirtti. Ufuk, “Afrika ülkeleri özellikle kalite konusundan çok rahatsızlar. Dünyada inşaat sektöründe ikinci konumda bulunan Türkiye, Çinli firmalarla ilgili bu boşluğu ekonomik, kaliteli ve süratli projeler sayesinde doldurabilir. Öte yandan; Almanya ve İngiltere’de de ciddi konut talepleri bulunuyor. Bu bölgeler de bizim hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi.

2017’deki ENR listesini etkileyebilir

Rusya’daki kayıpların uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record’un (ENR) yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesini de etkileyebileceği belirtiliyor. Türkiye listeye 2015 yılında 43 firmayla girerek, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin’in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. 2016 Ağustos ayında açıklanacak listede 2015 yılı verileri ele alındığı için Türk firmalarının etkilenmiyeceği aktarılırken, 2017’de etkilenme ihtimali olabileceği dile getiriliyor. 2015 öncesi yıllık 25-30 milyar dolar iş alan Türk firmaları 2015 yılında Irak, Libya ve Cezayir’deki sıkıntılar ve petrol fiyatlarından dolayı 20 milyar dolarlık gelir elde etmişti. (Dünya)eleman alımı, eleman araya şirket, eleman iş başvurusu, iş başvuru formu, kariyer.net, yeni bir iş, iş başvuru şartları, iş başvuru nasıl yapılır, iş ilanı, yurtdışı işçi alımı, yurtdışı iş, yurtdışı projesi, iş ilanları 2018, insan kaynakları
Türk Müteahhitler Rotasını Yeni Ülkelere Çevirdi yazısına yapılan yorumlar
  1. sabri benal dedi ki:

    merhaba ben 22senedir inşaatla ugraşıyorum 9 senesini altyapı cevredüzenleme inşaat formeniolarakgörevyaptım kalıpcı duvarcı ustalıkbelgemvar e sınıfıehliyetimvar sizinle calışmak isterim tlf 0537659873

  2. Bahatin yildiz dedi ki:

    Seramik ve fayans ustadiyim yurt disi deneyimi var ukranya azarbaycan tataristan cezayir moskova siti de clistim formenliyapiyorum ekip olustururum hayirli calismalar

  3. Bahatin yildiz. 530 929 79 35 dedi ki:

    Seramik fayan ustasiyim ukranya azarbayca tataristan maskova soti cezayir ulkelerinden ekibimle calistim ekip olustura bilirim