Yetenek üst yönetimin de gündeminde

Yorum yaz İş Hayatı & Kariyer - Yetenek üst yönetimin de gündeminde

Gaye ÖzcanHumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan, bu yıl İnsan Kaynakları’nın şirket içinde konumuyla birlikte işveren markası ve yetenek yönetimi tartışmalarının üst yönetimin de gündeminde olduğunu belirtiyor.

HumanGroup Genel Müdürü Gaye Özcan, 2014 yılında “Yetenek Yönetimi, hem yurt içi hem global anlamda Yeteneğin Hareketliliği, İK Metrikleri, İşveren Markası, Liderlik ve Yöneticilik Gelişim, İşyerinde Mutluluk, İK’nın Stratejik Rolü” gibi başlıkların öne çıktığını söylüyor.

İşveren Markası yeteneği kuruma çekiyor

2014’te yetenek yönetiminin oldukça önemli bir konu olduğunu, sadece ülkemizde değil global anlamda da son derece önem taşıdığını belirten Özcan, yeteneğin kim olduğuna kadar verilmesi, kuruma kazandırılması ve elde tutma stratejistlerinin İK’cılar için önemli bir gündem konusu olduğuna değiniyor. “Dolayısıyla bu noktada İşveren Markası öne çıkıyor. İşveren Markası’nda güçlü olan şirketlerin yetenek çekme konusunda şansları oldukça fazla. Yeteneğin kim olduğuna karar verilmesiyle farklı, ancak son derece kritik bir konu, İK Metrikleri de önemi bir konu: ölçme ve değerlendirme araçları, değerlendirme merkezi uygulamalarının İK süreçlerine her zamankinden çok entegre olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

Her sektör farklı uygulamayla öne çıkıyor

Bankacılık ve telekomünikasyon sektörlerinin eğitim, gelişim ve popüler İK uygulamaları alanında öncülüklerini koruduklarını ifade eden Özcan, sektörel gerçeklerin onları dinamik ve uyumlu olmaya yönlendirdiğini söylüyor. Son dönemde ayrıca sigorta ve bireysel emeklilik sektörlerinde de özellikle yerleştirme alanlarında öne çıkan İK uygulamalarına rastlandığını da ekliyor. Özcan, “Enerji sektörü yatırımlarıyla öne çıkan bir sektörü buradaki kalifiye teknisyen, mühendis ve iş geliştirme yöneticisi, uluslararası satış yöneticisi gibi ihtiyaçlar giderek artıyor” diye devam ediyor.eleman alımı, eleman araya şirket, eleman iş başvurusu, iş başvuru formu, kariyer.net, yeni bir iş, iş başvuru şartları, iş başvuru nasıl yapılır, iş ilanı, yurtdışı işçi alımı, yurtdışı iş, yurtdışı projesi, iş ilanları 2018, insan kaynakları